Vaše nejčastější dotazy

 Úvodní stránka  »  Informace  »  Vaše nejčastější dotazy

Gynekologie ↓

Těhotenství ↓

Dotazy – Gynekologie

Zapomněla jsem užít tabletku antikoncepce

✓   je-li to tabletka z první poloviny plata, pokračujte dál, ale nejste chráněna
✓  je-li z konce plata můžete se na antikoncepci spolehnout

Špiním při antikoncepci

✓  jedná-li se nově nasazenou antikoncepci vydržte, špinění v dalším cyklu přejde
✓  jedná-li se o špinění poté, co jste zapomněla užít tabletku v řádném termínu vydržte a plato doberte, chráněna ale nejste. Pokud již přímo krvácíte, udělejte 7-denní (popř. 4-denní pauzu dle typu antikoncepce), odmenstruujte a nasaďte další plato
✓  špiníte při současném užívání antibiotik, zejména penicilinové řady, pak chráněna nejste, antibiotikum tohoto typu sníží účinek AK, nicméně antikoncepci užívejte dál
✓  špiníte bez příčiny ve dvou cyklech po sobě, přijďte si AK vyměnit, objednávat se nemusíte

POZOR! Špiníte-li opakovaně po styku, přijďte ihned na kontrolní stěry z čípku.

Měla jsem nechráněný styk a neužívám antikoncepci

✓  do 1 hodiny po styku lze užít tabletku Postinor
✓  do 72 hodin po styku lze užít tabletku Escapelle
✓  do 5 dnů po styku lze užít tabletku Ella One

Tabletku Postinor a Escapelle obdržíte v lékárně i bez receptu oproti předložení občanského průkazu.

Užívám anktikoncepci a chci si posunout menses

✓  jedná-li se o monofázickou AK, tj všechny tabletky mají stejnou barvu, mohu užívat dvě plata za sebou bez 7-denní pauzy, resp. si mohu menses posunout o kolik dnů potřebuji, např. pouze o šest, nemusím dobrat celé druhé plato. Dostaví-li se špinění nebo krvácení v průběhu non-stop užívání AK, lze udělat 7-denní pauzu kdykoli a odmenstruovat
✓  jedná-li se o bifázickou AK (Gracial) nebo trifázickou AK (Tri-regol) mohu nastavit první plato AK stejnobarevnou řadou tabletek z plata dalšího
✓  jedná-li o AK, kterou užíváte denně, tzn na platu je 28 tablet, 24 barevných a na konci čtyři jiné barvy, vynechám čtyři koncové a pokračuji rovnou barevnými z dalšího plata

Ve všech uvedených případech jste chráněna.

Neužívám antikoncepci a chci si posunout menses

✓  Menses lze v tomto případě posunout pomocí hormonálních tabletek Norethisteron. Tento nelze užívat v době plánované operace, plánujete-li tedy posun menses kvůli operaci, je potřeba menses posunout dopředu a na posun je třeba myslet minimálně měsíc předem. Norethisteron je vázán na lékařský předpis.
✓  Není vhodné posunovat menses o více jak dva týdny, v tomto případě je také vhodné menses posunout spíše dopředu než dozadu.

Nedostala jsem menses v pravidelném termínu

✓  Pokud neužíváte antikoncepci lze za pravidelné menses považovat krvácení, které přijde v intervalu 25 – 35 dnů. Cyklus počítáme vždy od 1.dne menses do 1.dne menses následných, tj nikoli pouze pauzu mezi jednotlivými krváceními !

Nedostaví-li se ani po tomto termínu udělejte si orientační těhotenský test z moči. Je-li pozitivní přijďte ihned bez objednání, je-li negativní můžete vyčkat ještě týden.

Mám výtok z pochvy nebo svědění

✓  Jde-li pouze o pocit svědění a dyskomfortu a není přítomen výtok (žlutý, zelený, zapáchající nebo s příměsí krve) můžete použít volně prodejné preparáty – Rosalgin, Cyteal,  borité vaginální globule.
✓  Jde-li o bělavý hrudkovitý silně svědivý výtok jedná se s velkou pravděpodobností o kvasinkovou záležitost a lze použít volně prodejný Jenamazol vaginální krém, Lomexin vaginální čípek, Canesten Combi nebo Gyno Pevaryl Combi. Vždy je nutno použí přípravek, který lze zavést i do pochvy, nestačí krém užít pouze zevně.
✓  Pokud obtíže nevymizí do týdne přijďte na kontrolu. Volat ani objednávat se nemusíte.
✓  Jedná-li se o výtok krvavý, hojný žlutý nebo nazelenalý, přijďte ke kontrole ihned bez objednání, volně prodejné preparáty s velkou pravděpodobností nepomohou.

Nevyšel mi zcela optimálně stěr z děložního čípku

✓  Ničeho se neleknu a zcela důvěřuji informaci, kterou mi podal o výsledku personál ordinace. Buněčných změn je celá řada, počínaje mírnou poruchou zrání buněk – metaplasií, která vyžaduje kontrolu za půl roku, přes ASCUS – nejlehčí stupeň buněčných atypií s kontrolou za 4-6 měsíců, dále L SIL – středně závažné změny nevyžadující chirurgickou intervenci s kontrolou vhodnou taktéž za 4-6 měsíců. Výše uvedené změny se z velké části vyhojí spontánně a není třeba se jich obávat. Před kontrolním stěrem můžete po dobu 3 měsíců užívat jakékoli antioxidanty, optimálně preparáty s indol-3-karbinolem k posílení imunitního systému.
✓  Závažnějším nálezem je H SIL nebo ASC H,kdy se již jedná o těžké buněčné změny a bývá nutná biopsie, ev. plastika děložního čípku. Dysplasie neznamená rakovinu děložního čípku, ale změny, které rakovině předcházejí a to v řádu měsíců. Biopsie je drobný výkon, který trvá pár vteřin.
✓  Na výsledky stěrů z čípku si nemusíte ani volat ani psát email, v případě že bude nutná kontrola dříve jak za rok budeme Vás aktivně informovat, preferujeme emailovou komunikaci.

Mám pozitivní stěr na lidský papilomavirus

✓  Stěr na lidský papilomavirus odebíráme automaticky při preventivní prohlídce v 35, 45 a 55  letech. Dále jako doplňující vyšetření při abnormním cytologickém nálezu. Je-li test pozitivní neznamená to v žádném případě nádorovou změnu, znamená to pouze vyšší riziko vzniku buněčné dysplasie děložního čípku a častější gynekologické kontroly.
✓  Na lidský papilomavirus neexistuje kauzální lék, můžeme ale naší imunitě pomoci se s touto virovou infekcí vypořádat. Jako ideální kombinace se dle dostupných studií jeví několikaměsíční užívání vaginálního gelu Papilocare nebo Deflagyn (jsou volně prodejné) a jakéhokoli preparátu na posílení imunitního systému typu Indol 3 karbinolu nebo Wobenzymu.
✓  Papilomaviry zpravidla vymizí v řádu měsíců.

Dotazy – Těhotenství

Vynechala mi menstruace a mám pozitivní těhotenský test

✓  Těhotenský test si nedělejte dříve jak 3-4 dny po vynechání menses. Zvláště ve druhé polovině cyklu, tj.před menses, vychází velmi často falešně pozitivní. Jako pozitivní vyhodnoťte ten, na kterém jsou obě čárky stejně silné ihned po použití.
✓  Je-li tedy orientační těhotenský test z moči opravdu ihned pozitivní dostavte se ke kontrole. Nemusíte do ordinace volat ani se objednávat, přijďte bez objednání, zcela jistě vás vyšetříme.

Jaké doplňky stravy mám v těhotenství užívat

✓  V prvním trimestru, tj do konce 12.týdne, je vhodné zvýšit příjem kyseliny listové jakožto prevence rozštěpových vad plodu ( zejména rtu a páteře). Kyselinu listovou je vhodné užívat již před otěhotněním, nemusíte si ale dělat žádné starosti pokud jste otěhotněla neplánovaně a kyselinu listovou jste neužívala. V zimních měsících, kdy není dostupná čerstvá zelenina, je vhodné pořídit si ji v tabletě, přes letní měsíce kdy je zelenina čerstvá je vhodnější doplnit ji ve formě čerstvého zeleninového salátu každý den.
✓  Po prvním trimestru přidejte do stravy omega 3 mastné kyseliny (jedná se de facto o rybí tuk). Tento si můžete pořídit buď v kapslích nebo se můžete pokusit získat dostatečnou dávku za stravy. To by ovšem znamenalo 3-4x v týdnu severomořskou tresku, která jediná má dostatečný obsah požadované látky. Lososa ani tuňáka nelze v těhotenství doporučit.
✓  Nezapomínejte ani na dostatečný přísun vápníku, toho máte velkou spotřebu, zavápňují se kosti vašeho děťátka. Lze získat konzumací mléčných výrobků typu jogurtů, tvrdých sýrů. V posledním trimestru přidejte i šumivý rozpustný vápník obden. Ke správnému metabolismu kostí potřebujete i hořčík, ideální dávka jedna láhev neperlivé Magnesie denně.

Které potraviny jsou pro těhotnou nevhodné

✓  V podstatě všechny tepelně neupravené. Vynechejte tedy i nepasterizované sýry (např. z ovčích a kozích farem) , taktéž vynechejte jakkoli upravené syrové maso. Omezte potraviny se zvýšeným obsahem cukrů (džusy), mnohem lepší je obyčejná voda.
✓  Velmi opatrná buďte u masa, které neprošlo veterinární kontrolou.
✓  Kávu si dát můžete, existují i výborné bezkofeinové formy, pokud se bez kofeinu neobejdete jedna káva denně je zcela v pořádku. Stejné opatření se vztahuje i na čaje s vysokým obsahem theinu (čaje černé a koncentrované čaje zelené a bílé)

Jsem těhotná a „tvrdne mi břicho“

✓  „Tvrdnutí břicha“ v těhotenství neznamená žádnou patologii. Děloha je aktivní svalovina, která reaguje na pohyby vaše i vašeho děťátka. Může tedy být pohmatově tužší zvláště jsou-li pohyby vašeho děťátka mohutnější, pokud se vy sama prudčeji pohnete, zrotujete, ohnete, přetočíte v posteli. Tuhnutí může být provázeno i nepříjemnou tahavou bolestí v podbřišku, tříslech a v zádech. Pokud do pár minut odezní a neopakují-li se více jak 10x za den s velkou pravděpodobností se o nic závažného nejedná. Obtíže odezní rychleji v teplé sprše nebo vaně.
✓  V průběhu těhotenství dbejte na dostatečný přísun hořčíku a vápníku, budou-li tyto minerály ve správné rovnováze nebudou obtíže tolik výrazné.

fb
Sledujte naši ordinaci
i na Facebooku