Úvodní stránka  »  Informace  »  Vaše nejčastější dotazy

Vaše nejčastější dotazy

Gynekologie ↓

Těhotenství ↓

Dotazy – Gynekologie

 Zapomněla jsem užít tabletku antikoncepce

   je-li to tabletka z první poloviny plata, pokračujte dál, ale nejste chráněna
  je-li z konce plata můžete se na antikoncepci spolehnout

 Špiním při antikoncepci

  jedná-li se nově nasazenou antikoncepci vydržte, špinění v dalším cyklu přejde
  jedná-li se o špinění poté, co jste zapomněla užít tabletku v řádném termínu vydržte a plato doberte, chráněna ale nejste. Pokud již přímo krvácíte, udělejte 7-denní (popř. 4-denní pauzu dle typu antikoncepce), odmenstruujte a nasaďte další plato
 špiníte při současném užívání antibiotik, zejména penicilinové řady, pak chráněna nejste, antibiotikum tohoto typu sníží účinek AK, nicméně antikoncepci užívejte dál
  špiníte bez příčiny ve dvou cyklech po sobě, přijďte si AK vyměnit, objednávat se nemusíte

POZOR! Špiníte-li opakovaně po styku, přijďte ihned na kontrolní stěry z čípku.

Měla jsem nechráněný styk a neužívám antikoncepci

  do 24 hodin po styku lze užít tabletku Postinor
  do 72 hodin po styku lze užít tabletku Escapelle
  do 5 dnů po styku lze užít tabletku Ella One

Tabletku Postinor a Escapelle obdržíte v lékárně i bez receptu oproti předložení občanského průkazu.

Užívám anktikoncepci a chci si posunout menses

  jedná-li se o monofázickou AK, tj všechny tabletky mají stejnou barvu, mohu užívat dvě plata za sebou bez 7-denní pauzy, resp. si mohu menses posunout o kolik dnů potřebuji, např. pouze o šest, nemusím dobrat celé druhé plato. Dostaví-li se špinění nebo krvácení v průběhu non-stop užívání AK, lze udělat 7-denní pauzu kdykoli a odmenstruovat
  jedná-li se o bifázickou AK (Gracial) nebo trifázickou AK (Tri-regol) mohu nastavit první plato AK stejnobarevnou řadou tabletek z plata dalšího
  jedná-li o AK, kterou užíváte denně, tzn na platu je 28 tablet, 24 barevných a na konci čtyři jiné barvy, vynechám čtyři koncové a pokračuji rovnou barevnými z dalšího plata

Ve všech uvedených případech jste chráněna.

Neužívám antikoncepci a chci si posunout menses

  Menses lze v tomto případě posunout pomocí hormonálních tabletek Norethisteron. Tento nelze užívat v době plánované operace, plánujete-li tedy posun menses kvůli operaci, je potřeba menses posunout dopředu a na posun je třeba myslet minimálně měsíc předem. Norethisteron je vázán na lékařský předpis.
  Není vhodné posunovat menses o více jak dva týdny, v tomto případě je také vhodné menses posunout spíše dopředu než dozadu.

Nedostala jsem menses v pravidelném termínu

  Pokud neužíváte antikoncepci lze za pravidelné menses považovat krvácení, které přijde v intervalu 25 – 35 dnů. Cyklus počítáme vždy od 1.dne menses do 1.dne menses následných, tj nikoli pouze pauzu mezi jednotlivými krváceními !

Nedostaví-li se ani po tomto termínu udělejte si orientační těhotenský test z moči. Je-li pozitivní přijďte ihned bez objednání, je-li negativní můžete vyčkat ještě týden.

Mám výtok z pochvy nebo svědění

  Jde-li pouze o pocit svědění a dyskomfortu a není přítomen výtok (žlutý, zelený, zapáchající nebo s příměsí krve) můžete použít volně prodejné preparáty – Rosalgin, Cyteal,  borité vaginální globule.
  Jde-li o bělavý hrudkovitý silně svědivý výtok jedná se s velkou pravděpodobností o kvasinkovou záležitost a lze použít volně prodejný Jenamazol vaginální krém, Lomexin vaginální čípek, Canesten Combi nebo Gyno Pevaryl Combi. Vždy je nutno použí přípravek, který lze zavést i do pochvy, nestačí krém užít pouze zevně.
  Pokud obtíže nevymizí do týdne přijďte na kontrolu. Volat ani objednávat se nemusíte.
  Jedná-li se o výtok krvavý, hojný žlutý nebo nazelenalý, přijďte ke kontrole ihned bez objednání, volně prodejné preparáty s velkou pravděpodobností nepomohou.

Nevyšel mi zcela optimálně stěr z děložního čípku

  Ničeho se neleknu a zcela důvěřuji informaci, kterou mi podal o výsledku personál ordinace. Buněčných změn je celá řada, počínaje mírnou poruchou zrání buněk – metaplasií, která vyžaduje kontrolu za půl roku, přes ASCUS – nejlehčí stupeň buněčných atypií s kontrolou za 4-6 měsíců, dále L SIL – středně závažné změny nevyžadující chirurgickou intervenci s kontrolou vhodnou taktéž za 4-6 měsíců. Výše uvedené změny se z velké části vyhojí spontánně a není třeba se jich obávat. Před kontrolním stěrem můžete po dobu 3 měsíců užívat jakékoli antioxidanty, optimálně preparáty s indol-3-karbinolem k posílení imunitního systému.
  Závažnějším nálezem je H SIL nebo ASC H,kdy se již jedná o těžké buněčné změny a bývá nutná biopsie, ev. plastika děložního čípku. Dysplasie neznamená rakovinu děložního čípku, ale změny, které rakovině předcházejí a to v řádu měsíců. Biopsie je drobný výkon, který trvá pár vteřin.
  Proto je vhodné si na výsledky stěrů za dva týdny po vyšetření napsat na email gmeda@seznam.cz. Jsou-li cytologické změny takové, že budou vyžadovat biopsii z děložního čípku, budete o výsledku informována aktivně (emailem) přímo lékařkou nebo telefonicky sestřičkou.

Mám pozitivní stěr na lidský papilomavirus

  Stěr na lidský papilomavirus odebíráme automaticky při preventivní prohlídce v 35 a 45 letech. Dále jako doplňující vyšetření při abnormním cytologickém nálezu. Je-li test pozitivní neznamená to v žádném případě nádorovou změnu, znamená to pouze vyšší riziko vzniku buněčné dysplasie děložního čípku a častější gynekologické kontroly.
  Na lidský papilomavirus neexistuje kauzální lék, můžeme ale naší imunitě pomoci se s touto virovou infekcí vypořádat. Jako ideální kombinace se dle dostupných studií jeví několikaměsíční užívání vaginálního gelu Papilocare (je volně prodejný) a jakéhokoli preparátu na posílení imunitního systému typu Indol 3 karbinolu nebo Wobenzymu.
  Papilomaviry zpravidla vymizí v řádu měsíců.

Dotazy – Těhotenství

Vynechala mi menstruace a mám pozitivní těhotenský test

  Těhotenský test si nedělejte dříve jak 3-4 dny po vynechání menses. Zvláště ve druhé polovině cyklu, tj.před menses, vychází velmi často falešně pozitivní. Jako pozitivní vyhodnoťte ten, na kterém jsou obě čárky stejně silné ihned po použití.
Je-li tedy orientační těhotenský test z moči opravdu ihned pozitivní dostavte se ke kontrole. Nemusíte do ordinace volat ani se objednávat, přijďte bez objednání, zcela jistě vás vyšetříme.

 Jaké doplňky stravy mám v těhotenství užívat

  V prvním trimestru, tj do konce 12.týdne, je vhodné zvýšit příjem kyseliny listové jakožto prevence rozštěpových vad plodu ( zejména rtu a páteře). Kyselinu listovou je vhodné užívat již před otěhotněním, nemusíte si ale dělat žádné starosti pokud jste otěhotněla neplánovaně a kyselinu listovou jste neužívala. V zimních měsících, kdy není dostupná čerstvá zelenina, je vhodné pořídit si ji v tabletě, přes letní měsíce kdy je zelenina čerstvá je vhodnější doplnit ji ve formě čerstvého zeleninového salátu každý den.
  Po prvním trimestru přidejte do stravy omega 3 mastné kyseliny (jedná se de facto o rybí tuk). Tento si můžete pořídit buď v kapslích nebo se můžete pokusit získat dostatečnou dávku za stravy. To by ovšem znamenalo 3-4x v týdnu severomořskou tresku, která jediná má dostatečný obsah požadované látky. Lososa ani tuňáka nelze v těhotenství doporučit.
  Nezapomínejte ani na dostatečný přísun vápníku, toho máte velkou spotřebu, zavápňují se kosti vašeho děťátka. Lze získat konzumací mléčných výrobků typu jogurtů, tvrdých sýrů. V posledním trimestru přidejte i šumivý rozpustný vápník obden. Ke správnému metabolismu kostí potřebujete i hořčík, ideální dávka jedna láhev neperlivé Magnesie denně.

Které potraviny jsou pro těhotnou nevhodné

  V podstatě všechny tepelně neupravené. Vynechejte tedy i nepasterizované sýry (např. z ovčích a kozích farem) , taktéž vynechejte jakkoli upravené syrové maso. Omezte potraviny se zvýšeným obsahem cukrů (džusy), mnohem lepší je obyčejná voda.
  Velmi opatrná buďte u masa, které neprošlo veterinární kontrolou.
Kávu si dát můžete, existují i výborné bezkofeinové formy, pokud se bez kofeinu neobejdete jedna káva denně je zcela v pořádku. Stejné opatření se vztahuje i na čaje s vysokým obsahem theinu (čaje černé a koncentrované čaje zelené a bílé)

Jsem těhotná a „tvrdne mi břicho“

  „Tvrdnutí břicha“ v těhotenství neznamená žádnou patologii. Děloha je aktivní svalovina, která reaguje na pohyby vaše i vašeho děťátka. Může tedy být pohmatově tužší zvláště jsou-li pohyby vašeho děťátka mohutnější, pokud se vy sama prudčeji pohnete, zrotujete, ohnete, přetočíte v posteli. Tuhnutí může být provázeno i nepříjemnou tahavou bolestí v podbřišku, tříslech a v zádech. Pokud do pár minut odezní a neopakují-li se více jak 10x za den s velkou pravděpodobností se o nic závažného nejedná. Obtíže odezní rychleji v teplé sprše nebo vaně.
  V průběhu těhotenství dbejte na dostatečný přísun hořčíku a vápníku, budou-li tyto minerály ve správné rovnováze nebudou obtíže tolik výrazné.

fb
Sledujte naši ordinaci
i na Facebooku