Úvodní stránka  »  Informace  »  Vaše nejčastější dotazy

Vaše nejčastější dotazy

 Zapomněla jsem užít tabletku antikoncepce

   je-li to tabletka z první poloviny plata, pokračujte dál, ale nejste chráněna
  je-li z konce plata můžete se na antikoncepci spolehnout

 Špiním při antikoncepci

  jedná-li se nově nasazenou antikoncepci, vydržte, špinění v dalším cyklu přejde
  jedná-li se o špinění poté, co jste zapomněla užít tabletku v řádném termínu vydržte a plato doberte, chráněna ale nejste. Pokud již přímo krvácíte, udělejte 7-denní (popř. 4-denní pauzu dle typu antikoncepce), odmenstruujte a nasaďte další plato
  špiníte při současném užívání antibiotik, zejména penicilinové řady, pak chráněna nejste, antibiotikum tohoto typu sníží účinek AK
  špiníte bez příčiny ve dvou cyklech po sobě, přijďte si AK vyměnit, objednávat se nemusíte

POZOR! Špiníte-li opakovaně po styku, přijďte ihned na kontrolní stěry z čípku.

Měla jsem nechráněný styk a neužívám antikoncepci

  do 24 hodin po styku lze užít tabletku Postinor
  do 72 hodin po styku lze užít tabletku Escapelle
  do 5 dnů po styku lze užít tabletku Ella One

Tabletku Postinor a Escapelle obdržíte v lékárně i bez receptu oproti předložení občanského průkazu.

Užívám anktikoncepci a chci si posunout menses

  jedná-li se o monofázickou AK, tj všechny tabletky mají stejnou barvu, mohu užívat dvě plata za sebou bez 7-denní pauzy, resp si mohu menses posunout o kolik dnů potřebuji, např. pouze o šest, nemusím dobrat celé druhé plato. Dostaví-li se špinění nebo krvácení v průběhu non-stop užívání AK, lze udělat 7-denní pauzu kdykoli a odmenstruovat
  jedná-li se o bifázickou AK (Gracial) nebo trifázickou AK (Tri-regol, Pramino) mohu nastavit první plato AK stejnobarevnou řadou tabletek z plata dalšího
  jedná-li o AK, kterou užíváte denně, tzn na platu je 28 tablet, 24 barevných a na konci čtyři bílé, vynechám čtyři koncové bílé a pokračuji rovnou barevnými z dalšího plata

Ve všech uvedených případech jste chráněna.

Neužívám antikoncepci a chci si posunout menses

  Menses lze v tomto případě posunout pomocí hormonálních tabletek Norethisteron. Tento nelze užívat v době plánované operace, plánujete-li tedy posun menses kvůli operaci, je potřeba menses posunout dopředu a na posun je třeba myslet minimálně měsíc předem. Norethisteron je vázán na lékařský předpis.
  Není vhodné posunovat menses o více jak dva týdny, v tomto případě je také vhodné menses posunout spíše dopředu než dozadu.

Nedostala jsem menses v pravidelném termínu

  Pokud neužíváte antikoncepci lze za pravidelné menses považovat krvácení, které přijde v intervalu 25 – 35 dnů. Nedostaví-li se ani po tomto termínu udělejte si orientační těhotenský test z moči. Je-li pozitivní přijďte ihned bez objednání, je-li negativní můžete vyčkat ještě týden.

Mám výtok z pochvy nebo svědění

  Jde-li pouze o pocit svědění a dyskomfortu a není přítomen výtok (žlutý, zelený, zapáchající nebo s příměsí krve) můžete použít volně prodejné preparáty – Rosalgin, Cyteal, Femigel, Tee tree oil, borité vaginální globule.
  Jde-li o bělavý hrudkovitý silně svědivý výtok jedná se s velkou pravděpodobností o kvasinkovou záležitost a lze použít volně prodejný Jenamazol vaginální krém, Candibene comi, Gyno Pevaryl combi. Vždy je nutno použí přípravek, který lze zavést i do pochvy, nestačí krém užít pouze zevně.
  Pokud obtíže nevymizí do týdne přijďte na kontrolu.
  Jedná-li se o výtok krvavý, hojný žlutý nebo nazelenalý, přijďte ke kontrole ihned bez objednání, volně prodejné preparáty s velkou pravděpodobností nepomohou.

Nevyšel mi zcela optimálně stěr z děložního čípku

  Ničeho se neleknu a zcela důvěřuji informaci, kterou mi podal o výsledku personál ordinace. Buněčných změn je celá řada, počínaje mírnou poruchou zrání buněk – metaplasií, která vyžaduje kontrolu za půl roku, přes ASCUS – nejlehčí stupeň buněčných atypií s kontrolou za 4-6 měsíců, dále L SIL – středně závažné změny nevyžadující chirurgickou intervenci s kontrolou vhodnou taktéž za 4-6 měsíců. Výše uvedené změny se z velké části vyhojí spontánně a není třeba se jich obávat. Před kontrolním stěrem můžete po dobu 3 měsíců užívat jakékoli antioxidanty, optimálně preparáty s indol-3-karbinolem-k posílení imunitního systému.
  Závažnějším nálezem je H SIL,kdy se již jedná o těžké buněčné změny a bývá nutná biopsie, ev. plastika děložního čípku. Nález H SIL neznamená rakovinu děložního čípku, ale těžké dysplastické změny, které rakovině předcházejí.
  Proto je vhodné si na výsledky stěrů za dva týdny po vyšetření zavolat. Jsou-li cytologické změny typu H SIL, tedy těžké dysplasie, budete o výsledku informována aktivně (mailem, pozvánkou, telefonicky) přímo lékařkou.