Vaše nejčastější dotazy

Zapomněla jsem užít tabletku antikoncepce

 • je-li to tabletka z první poloviny plata,pokračujte dál,ale nejste chráněna
 • je-li z konce plata můžete se na antikoncepci spolehnout

Špiním při antikoncepci

 • jedná-li se nově nasazenou antikoncepci,vydržte,špinění v dalším cyklu přejde
 • jedná-li se o špinění poté,co jste zapomněla užít tabletku v řádném termínu vydržte a plato doberte,chráněna ale nejste. Pokud již přímo krvácíte,udělejte 7-denní ( popř.4-denní pauzu dle typu antikoncepce ),odmenstruujte a nasaďte další plato
 • špiníte při současném užívání antibiotik, zejména penicilinové řady,pak chráněna nejste,antibiotikum tohoto typu sníží účinek AK
 • špiníte bez příčiny ve dvou cyklech po sobě,přijďte si AK vyměnit,objednávat se nemusíte

P O Z O R - špiníte-li opakovaně po styku,přijďte ihned na kontrolní stěry z čípku

Měla jsem nechráněný styk a neužívám antikoncepci

 • do 24 hodin po styku lze užít tabletku Postinor
 • do 72 hodin po styku lze užít tabletku Escapelle
 • do 5 dnů po styku lze užít tabletku Ella One

Tabletku Postinor a Escapelle obdržíte v lékárně i bez receptu oproti předložení občanského průkazu.

Užívám anktikoncepci a chci si posunout menses

 • jedná-li se o monofázickou AK,tj všechny tabletky mají stejnou barvu,mohu užívat dvě plata za sebou bez 7-denní pauzy,resp si mohu menses posunout o kolik dnů potřebuji,např pouze o šest,nemusím dobrat celé druhé plato. Dostaví-li se špinění nebo krvácení v průběhu non-stop užívání AK, lze udělat 7-denní pauzu kdykoli a odmenstruovat
 • jedná-li se o bifázickou AK ( Gracial ) nebo trifázickou AK ( Tri-regol,Pramino ) mohu nastavit první plato AK stejnobarevnou řadou tabletek z plata dalšího
 • jedná-li o AK,kterou užíváte denně,tzn na platu je 28 tablet, 24 barevných a na konci čtyři bílé, vynechám čtyři koncové bílé a pokračuji rovnou barevnými z dalšího plata

Ve všech uvedených případech jste chráněna.

Neužívám antikoncepci a chci si posunout menses

Menses lze v tomto případě posunout pomocí hormonálních tabletek Norethisteron. Tento nelze užívat v době plánované operace, plánujete-li tedy posun menses kvůli operaci, je potřeba menses posunout dopředu a na posun je třeba myslet minimálně měsíc předem. Norethisteron je vázán na lékařský předpis.

Není vhodné posunovat menses o více jak dva týdny, v tomto případě je také vhodné menses posunout spíše dopředu než dozadu.

Nedostala jsem menses v pravidelném termínu

Pokud neužíváte antikoncepci lze za pravidelné menses považovat krvácení,které přijde v intervalu 25 - 35 dnů. Nedostaví-li se ani po tomto termínu udělejte si orientační těhotenský test z moči. Je-li pozitivní přijďte ihned bez objednání,je-li negativní můžete vyčkat ještě týden.

Mám výtok z pochvy nebo svědění

Jde-li pouze o pocit svědění a dyskomfortu a není přítomen výtok ( žlutý, zelený,zapáchající nebo s příměsí krve ) můžete použít volně prodejné preparáty - Rosalgin,Cyteal, Femigel, Tee tree oil,borité vaginální globule.

Jde-li o bělavý hrudkovitý silně svědivý výtok jedná se s velkou pravděpodobností o kvasinkovou záležitost a lze použít volně prodejný Jenamazol vaginální krém, Candibene comi, Gyno Pevaryl combi. Vždy je nutno použí přípravek,který lze zavést i do pochvy, nestačí krém užít pouze zevně.

Pokud obtíže nevymizí do týdne přijďte na kontrolu.

Jedná-li se o výtok krvavý, hojný žlutý nebo nazelenalý,přijďte ke kontrole ihned bez objednání,volně prodejné preparáty s velkou pravděpodobností nepomohou.

Nevyšel mi zcela optimálně stěr z děložního čípku

Ničeho se neleknu a zcela důvěřuji informaci,kterou mi podal o výsledku personál ordinace. Buněčných změn je celá řada,počínaje mírnou poruchou zrání buněk - metaplasií,která vyžaduje kontrolu za půl roku,přes ASCUS - nejlehčí stupeň buněčných atypií s kontrolou za 4-6 měsíců,dále L SIL - středně závažné změny nevyžadující chirurgickou intervenci s kontrolou vhodnou taktéž za 4-6 měsíců. Výše uvedené změny se z velké části vyhojí spontánně a není třeba se jich obávat. Před kontrolním stěrem můžete po dobu 3 měsíců užívat jakékoli antioxidanty,optimálně preparáty s indol-3-karbinolem-k posílení imunitního systému.

Závažnějším nálezem je H SIL,kdy se již jedná o těžké buněčné změny a bývá nutná biopsie,ev.plastika děložního čípku. Nález H SIL neznamená rakovinu děložního čípku,ale těžké dysplastické změny,které rakovině předcházejí.

Proto je vhodné si na výsledky stěrů za dva týdny po vyšetření zavolat. Jsou-li cytologické změny typu H SIL, tedy těžké dysplasie, budete o výsledku informována aktivně ( mailem,pozvánkou,telefonicky ) přímo lékařkou.